A korábban cégével ismeretlen forrásból százmilliókat Fidesz-propagandára elégető Megafon-influenszer Filep Dávid új vállalkozást indított, amellyel „elpusztíthatatlanná” tenné a jobboldali nyilvánosságot és adományokat kér. Üzlettársának közben olyan cége is van, amely százezrekért árul karórát Orbán aláírásával és speciális étrend-kiegészítőben utazik. Kérdés, megnyitják-e erre a pénztárcájukat a NER-oligarchák.
Piaci alapon, közösségi finanszírozással teremtene „elpusztíthatatlan nyilvánosságot a nemzeti oldalnak” néhány, a választás óta a helyét és korábbi NER-er pénzcsapok elzárása miatt a megélhetési lehetőségét kereső egykori propagandista, méghozzá a „Kopasz” néven ismert Filep Dávid egykori Megafon-influenszer vezetésével.
Filep „megingathatatlan és sebezhetetlen nyilvánosságot” ígért pénteki bejelentésében, de ez egyelőre egy adománygyűjtó oldalból áll, amely a Nemzeti Kommunikációs Hálózat (NKH) felépítését ajánlja. Az oldal azt ajánlja, hogy az NKH „a független nemzeti kommunikáció új bástyája”, egy olyan hálózat lesz, „amit nem lehet kikapcsolni”, és mivel „a közösség és a piac” tartja fenn, „érinthetetlen a hatalom számára”.
Az NKH egyelőre érdemi tartalomtól mentes honlapján apró betűkkel azt ígérik, hogy a hálózat gazdálkodása nyilvános és ellenőrizhető lesz, mivel minden bevételt és kiadást rendszeresen közzétesznek. Az adományozókat pedig megnyugtatják, hogy az NKH-nak felajánlott pénz „közvetlenül a szerkesztőség működését finanszírozza”.
Az állítólagos szerkesztőségről azonban az oldalon egy szó sem esik. Sőt, éppen azt írják, hogy „az NKH nem egy újságot jelent, nem egy YouTube csatornát és nem is egy embert”, hanem egy hálózatot, amely „a jobboldali, nemzeti tartalomgyártók, műsorok, csatornák és hangok” közös pajzsa lesz, és „ha az egyiket támadják, a többi melléáll”.
Az NKH mögött a cégadatok szerint az N. Kommunikációs Hálózat Kft. áll, amely egy idén június 12-én bejegyzett vállalkozás, székhelye pedig Pilis település külterületén, a Homoki szőlő III. dűlőn van. A műsorgyártással, reklámmal és PR-tevékenységgel foglalkozni kívánó cégnek két 50-50 százalékos tulajdonosa van, az egyik Filep Dávid.
A másik tulajdonos H. Attila Tamás. Ő egy másik vállalkozásban is résztulajdonos, ez az Arbito Group Hungary Kft., amely tavaly ősszel alakult és Orbán Viktor aláírásával, felkapott firkájával díszített karórákat árul Nemzet Óra néven 120 ezertől 250 ezer forintig. A cég üzemelteti a sokatmondó csakabaszas.hu weboldalt is, ahol férfi potencianövelő étrend-kiegészítőt árulnak.
Amúgy Filep Dávidnak is volt néhány éve még egy másik vállalkozása, az Aktuális Média Kft., ám azt ő maga döntötte be végelszámolással 2023-ban. Amíg a cég működött, a kormány propagandáját közvetítette. Saját bevétele ugyan se 2023-ban, se 2022-ben nem volt, de a 2022-es választások évében ismeretlen forrásból kapott 634 milliót.
Filep cége sokat is költött abban az időben a közösségi médiában a Facebookon 297 milliót, a YouTube-on pedig 160 millió forintot. Az Aktuális Média tolta például a Gyurcsány-show videókat is. Filep tartalmait – akkor még „A kopasz oszt” néven – közben a Megafon is finanszírozta, hirdette.
Akárhogy is, a választási vereség utáni új projekt, a Nemzeti Kommunikációs Hálózat adományokból kívánja biztosítani a működését. Kérdés, a mikroadományokon kívül érkeznek-e majd hozzájuk nagyobb összegek is. Például a NER-oligarcháktól, akiket a jobboldali média megsegítésére szólított fel Navracsics Tibor és Ferencz Orsolya.
Ha már NER és média, kapcsolódó hír, hogy miután Sulyok Tamás államfő aláírta és pénteken kihirdették a médiatörvény-módosítást, szombaton megszűnt a közmédia két nagy cége – a Duna Médiaszolgáltató és az MTVA – vezetőinek megbízatása. A közmédia átalakulása most kezdődik csak igazán, ennek átmeneti folyamatáról nemrég itt írtunk:
hvg360: A közmédiát pár hónapig egy korlátozott jogkörű, ideiglenes vezető irányítja majd – de hogyan?
Forrás: HVG
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges









